Přejít k obsahu

Úspěchy Západočeské univerzity v roce 2017

Úspěchy univerzity

Západočeská univerzita v Plzni uspěla 18. listopadu v ocenění Pečeť kvality, která hodnotí kvalitu a objem zahraničních mobilit v rámci programu Erasmus+. V klání obsadila třetí místo, a to za Masarykovou univerzitou v Brně a Vysokým učením technickým v Brně.

Západočeská univerzita v Plzni, zastoupená Jiřím Martanem z výzkumného centra Nové technologie (NTC), byla v listopadu zvolena členem Rady zúčastněných stran Evropské technologické platformy Photonics21. Jejím posláním je koordinované strategické plánování, koordinace a usnadnění výzkumu a průmyslové činnosti v oblasti fotoniky.

Úspěchy studentů: Sport a soutěže

Meziuniverzitní hokejový tým Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty UK v Plzni Akademici Plzeň vybojoval v Evropské univerzitní hokejové lize na konci března v semifinálovém souboji 3. místo. Akademici se v něm utkali s Univerzitou Mateja Bela z Banské Bystrice.

Velmi úspěšně ukončila sezónu Kateřina Beroušková, studentka 5. ročníku Fakulty ekonomické ZČU a reprezentantka České republiky v běhu na lyžích. Vyhrála s přehledem Český pohár, stala se trojnásobnou mistryní ČR a velmi úspěšně bojovala na vrcholné akci sezóny – mistrovství světa v Lahti. Na všech tratích dojela jako nejlepší Češka a vždy se probojovala do elitní třicítky.

Ve dnech 5. – 7. května se konal další ročník metodické soutěže Rozkoš RESCUE v okolí přehradní nádrže Rozkoš u České Skalice pro profesionální, studentské a laické zdravotnické týmy, testující odborné znalosti, fyzickou a psychickou odolnost všech zasahujících. Tým
2. ročníku oboru zdravotnický záchranář Fakulty zdravotnických studií ZČU ve složení Terezie Paukertová, Luboš Bouček, Matěj Šoffr a Petr Camrda vybojoval 1. místo v kategorii Profi.

Západočeskou univerzitu v Plzni reprezentovalo na 16. Českých akademických hrách v Praze ve dnech 18.–23. června 145 sportovců, kteří domů přivezli 16 zlatých, 11 stříbrných a 12 bronzových medailí. Celkem si tedy ZČU připsala zisk 39 cenných kovů v individuálních i kolektivních sportech a v ostré konkurenci 40 českých vysokých škol skončila na velmi pěkném 4. místě.

Studentovi doktorského studijního programu na Fakultě elektrotechnické ZČU Tomáši Bystřickému se podařilo v závodě smíšených štafet v letním biatlonu získat světový titul. Mistrovství světa se odehrálo na konci června v německém Suhlu. Zúčastnil se ho i další student Západočeské univerzity v Plzni, David Tolar z pedagogické fakulty, který se dostal do finále a nakonec skončil na dvanáctém místě. Ve štafetě mužů pak obsadil čtvrté místo.

Studentský Racing Team Pilsen ze Západočeské univerzity v Plzni se ve dnech 19.–23. července zúčastnil mezinárodního závodu Formula Student Italy. Soutěž se konala na okruhu Riccardo Paletti ve městě Varano de’ Melegari, kam dorazilo celkem 66 týmů a více než 1350 studentů z 20 zemí. Plzeňský tým dokončil závěrečnou vytrvalostní disciplínu na 22 km na 7. místě, což mu v soutěži zajistilo celkové 4. místo s počtem 734 bodů a historicky nejlepší výsledek Západočeské univerzity v Plzni. Na tento úspěch navázal ve dnech 2.–6. srpna na autodromu v Mostě, kde v soutěži Formula Student Czech Republic dokončil v konkurenci 33 týmů z celé Evropy závěrečnou vytrvalostní disciplínu na 22 km na výborném 4. místě, což mu zajistilo celkové 7. místo s počtem 637 bodů.

formule itálie

Studentka Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni a členka Střeleckého klubu Cinderella Dnešice Michaela Štenglová vystřílela v červenci na jubilejním desátém mistrovství Evropy v lovecké kombinaci výkonem 720 bodů stříbrnou medaili.

Hokejisté ZČU po roční odmlce 22. listopadu opět zvítězili v Hokejové bitvě o Plzeň. Během pátého duelu mezi Západočeskou univerzitou v Plzni a Lékařskou fakultou univerzity Karlovy v Plzni dokázal tým ZČU obdivuhodně zvrátit zprvu nepříznivé skóre a po roční odmlce opět získat s konečným výsledkem 4:3 putovní pohár.

bitva o Plzeň

Úspěchy studentů: Umění

Studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Adéla Wiesenbergová uspěla v březnu se svým dílem nazvaným Dech na tradičním veletrhu Talente v Mnichově, kde získala ocenění Talente Preis 2017. Ve studentské kategorii se sešlo několik stovek děl, Adéla zvítězila v kategorii dřevo. Porotu zaujala její kolekce tří náhrdelníků, inspirovaná japonskou mafií Yakuza, kterou vytvořila jako svou klauzurní práci.
 
Do mezinárodní soutěže obalového designu Young Package se přihlásilo 744 designérů z 57 zemí světa. Nejvyšší ocenění ve vysokoškolské kategorii Model Obaly Prize získala v červnu Kateřina Puncmannová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, studentka druhého ročníku oboru Ilustrace a grafika. Autorka vymyslela obal na malířskou štětku, který se jednoduchým složením transformuje na čepici chránící před umazáním.
 
Studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Štěpánka Jislová bodovala se svým komiksem „How to Save the World“ v mezinárodní soutěži Animate Europe! a umístila se na 3. místě. Cenu převzala na slavnostní vernisáži 11. července v bruselském muzeu komiksu Centre Belge de la Bande-Dessinée.
 
Karlovarské minerální vody vyhlásily společně s organizací CZECHDESIGN v dubnu soutěž, jejímž předmětem byl návrh etikety pro speciální edici prémiového nápoje Fruttimo. Do soutěže se přihlásilo 168 českých ilustrátorů a grafiků. 7. září byli vítězové soutěže slavnostně vyhlášeni v galerii CZECHDESIGN. Třetí místo obsadila studentka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Horníčková s návrhem Nakrájet!
 
Studentka Veronika Šilhavá z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU získala v říjnu za sadu nádob „Tabula rasa: připravená pro tvůj příběh“ ocenění Dobrý studentský design v rámci Národní ceny za studentský design 2017.

Kristýna Gregorová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni získala 19. října za svou loutku a pop-up knihu Slepice a vejce ocenění Dobrý studentský design v rámci Národní ceny za studentský design 2017.

slepice a vejce

Studentka Eva Bartošová z ateliéru Mediální a didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU si začátkem listopadu odvezla Čestné uznání z Mezinárodního bienále ilustrací v Bělehradě. Porota ocenila její autorskou knihu Divné zápisky, jež je studentčinou bakalářskou prací realizovanou pod vedením Václava Šlajcha.

Student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Jevgenij Kapusta obsadil první místo v soutěži Technologické agentury ČR Propojený svět, která byla vyhlášena s cílem vzbudit u žáků a studentů od základních až po vysoké školy zájem o vědu a výzkum.  V kategorii vysokých uměleckých škol uspěl se svým návrhem elektrického vozíku pro děti předškolního věku. Vozík Kinder Boat má usnadnit práci vychovatelkám v mateřských školkách, kterým umožní snadnou přepravu dětí například na delších vycházkách. Práce vznikla v rámci mezioborového projektu DesIng2+.


Úspěchy studentů: Věda a výzkum

Studentka doktorského studia filozofické fakulty Veronika Doll se v květnu zúčastnilasoutěže o nejlepší publikační příspěvek pro studenty magisterských a doktorských oborů, kterou pravidelně pořádá společnost Immigration and Ethnic History Society (IEHS). Letošní ročník se tematicky zaměřil na problematiku a výzkum imigrace. Článek Veroniky Doll pojednávající o československé emigraci do USA byl zařazen mezi deset nejhodnotnějších a publikován na stránkách společnosti IEHS.
 
Plzeňská webová aplikace Ventusky, která vizualizuje meteorologická data z numerických modelů, uspěla na soutěži Vodafone Nápad roku 2017, jejíž výsledky byly vyhlášeny 7. června ve výstavní síni Mánes v Praze. Studenti doktorského studia Západočeské univerzity v Plzni, David Prantl z fakulty ekonomické a Martin Prantl z fakulty aplikovaných věd, ji vyvinuli spolu s Markem Mojzíkem. Ze soutěže si odnesli stříbrnou medaili a zároveň mimořádnou cenu za startup roku, která se uděluje projektům s největším potenciálem do budoucna.

startup_roku_ventusky

15. června byli na galavečeru v Betlémské kapli oceněni soutěžící, kteří získali tituly a další ceny ve 14. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2016. Součástí večera bylo tradičně také ocenění úspěšných řešitelů z řad studentů technických vysokých škol. Cenu rektora Západočeské univerzity v Plzni získal Petr Macher z Fakulty strojní Západočeská univerzity v Plzni za práci s názvem „Dvoupodlažní elektrická jednotka pro příměstskou dopravu“.

Celkem 36 vynikajících studentů a doktorandů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy převzalo 24. října při slavnostním obřadu v Měšťanské besedě stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně.

Miroslav Krejčí z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni se umístil na 2. místě v soutěži vyhlášené společností Armex Technologies o tři nejlepší studentské technické práce za rok 2017. Uspěl v ní s diplomovou prací „Limity použitelnosti konstrukčních materiálů pro aplikace MSR“. Cenu si převzal 15. listopadu v Roudnici nad Labem.

21. listopadu byly v Praze slavnostně předány ocenění v 15. ročníku soutěže Český energetický, projekt, stavba, inovace roku 2016. Pod záštitou rektorů vysokých škol byly vyhlášeny výsledky studentské kategorie. Cenu rektora Západočeské univerzity v Plzni převzal student doktorského studia Fakulty elektrotechnické ZČU Jiří Kuthan, a to za práci Elektromagnetický systém pro polohování magnetických těles. Cena děkana Fakulty elektrotechnické ZČU putovala do rukou Josefa Musila, studenta magisterského studijního programu Fakulty elektrotechnické ZČU, za práci věnovanou provozu HVDC sítí s důrazem na problematiku spínání.

Ocenění akademiků

28. března na Den učitelů ocenil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard 23 pedagogů ze škol v Plzeňském kraji. Mezi oceněními byl také Karel Rauner z katedry matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty.
 
Velký úspěch zaznamenala 19. dubna na belgickém velvyslanectví v Praze Pavla Kocourková z Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni, která se jako první občanka České republiky v historii stala rytířkou Řádu Leopolda II. Ocenění za zvláštní zásluhy pro belgické království převzala z rukou belgického velvyslance v České republice Grégoira Varkadise. Pavla Kocourková se významně zasloužila o propagaci belgických veteránů z druhé světové války v Plzni.

belgický řád_kocourková


 
Pedagog Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Mikoláš Axmann získal na konci dubna v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2016 Cenu Sdružení českých umělců grafiků Hollar za ilustraci k autorskému výběru veršů z knihy Kazatel z Bible kralické. Verše jsou tištěné na plátnech technikou imprimé-touché.

Svou osmou Zlatou stuhu získala na konci dubna pedagožka a ilustrátorka z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Renáta Fučíková za knihu Shakespeare – 12 převyprávěných her v historických souvislostech. Kniha věnovaná dílu Williama Shakespeara, kterou Renáta Fučíková sama napsala i ilustrovala, představuje v chronologickém pořadí dvanáct jeho dramat, přibližuje jejich inspirační zdroje a okolnosti vzniku. Zlatá stuha se každoročně uděluje nejlepším českým autorům knih pro děti a mládež.
 
Monografie „Historická radnice v Českých Budějovicích ve světle archeologických výzkumů a rozboru hmotných pramenů“ Ladislava Čapka z katedry archeologie filozofické fakulty, kterou zpracoval společně s Jiřím Militkým, obsadila v květnu třetí místo v soutěži pořádané Nadací Pro Archaeologia Mediaevali.
 
Profesorka Fakulty ekonomické ZČU Lilia Dvořáková se umístila na prvním místě v žebříčku European Women in Business jako nejlepší česká akademička v oboru Účetnictví a finance pro rok 2017. Výsledky žebříčku byly zveřejněny v červenci.
 
Ústavní právník Václav Pavlíček, který působí také na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni, převzal 19. září Cenu Institutu Václava Klause. Pavlíček podle Klause formoval české ústavní právo jako vědní disciplínu po roce 1989 a aktivně se zúčastnil debaty o postavení České republiky v soudobé Evropě.

Komise pro udělování zlatých medailí při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně udělila v říjnu Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy profesoru Stanislavu Hosnedlovi z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Strojírenský měsíčník MM Průmyslové spektrum jej tak uvedl do Síně slávy česko-slovenských strojařů.
 
Profesor Jaroslav Šesták z výzkumného centra Nové technologie (NTC) Západočeské univerzity v Plzni převzal 28. října na Pražském hradě z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně, která mu byla udělena za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

foto Hana Brožková (KPR)_gratulace prezidenta

Komise pro udělování zlatých medailí při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně udělila v říjnu Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy profesoru Stanislavu Hosnedlovi z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Strojírenský měsíčník MM Průmyslové spektrum jej tak uvedl do Síně slávy česko-slovenských strojařů.

Ocenění výzkumu

Ocenění Zlatý Amper získal 21. března na 25. ročníku veletrhu Amper v Brně chytrý zásahový oblek pro hasiče. Oblek vyvinulo české konsorcium, které sdružuje výzkumný tým z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společnosti Vochoc, Holík International, Elitronic a Applycon.

Výzkumný tým Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni ve složení Jiří Tupa, František Steiner, Martin Hirman a Jan Šimota získal 28. dubna v Birminghamu jednu z cen West Midlands Celebrating Construction Awards 2017 v kategorii Inovace. Oceněny byly výsledky evropského projektu, na jehož řešení se tým z RICE podílel. Cílem projektu bylo navrhnout systém pro řízení rizik malých a středních firem podnikajících ve stavebnictví.
 
21. září se uskutečnil Den technologické agentury ČR (TAČR). Kromě mezinárodní konference Open Science bylo jeho součástí také udílení Cen TAČR v nové budově Národního muzea. V kategorii Ekonomický přínos uspěla Fakulta strojní ZČU spolu s firmou FINAL Tools s projektem „Výzkum a vývoj vysoce přesných produktivních řezných nástrojů nové generace s využitím inovativních technologií a progresivních materiálů“.

Patička