Přejít k obsahu

Tiskové zprávy 2019

Aktuality

 • Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit jsou častěji obětmi kriminality

  Výzkumný kolektiv pod vedením Ladislava Touška z katedry antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni zveřejnil jeden z klíčových výsledků projektu Bezpečnostní rizika sociálně vyloučených lokalit: Vytváření znalostí a nástrojů pro management a prevenci kriminality (BRIZOLIT). Monografie Labyrintem zločinu a chudoby: Kriminalita a viktimizace v sociálně vyloučených lokalitách představuje závěry z tříletého výzkumu, který pomocí smíšených metod usiloval o zjištění stavu kriminality a souvisejících fenoménů v českých sociálně vyloučených lokalitách.

  22.02.19
  Číst dále >
 • Rektor Miroslav Holeček převzal jmenovací dekret

  Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslav Holeček převzal v úterý 19. února z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy jmenovací dekret. Druhé funkční období v čele plzeňské univerzity zahájí 1. března.

  20.02.19
  Číst dále >
 • Fakulta filozofická nabídne Bavorská a Evropská studia

  Pro akademický rok 2019/2020 připravila Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni nové profesně zaměřené studijní programy, jimiž reaguje na potřeby praxe. Studenty v nich bude vzdělávat už od příštího akademického roku.

  18.02.19
  Číst dále >
 • Projekt DESING+ prověřil schopnost studentů spolupracovat napříč obory

  Spolupráce, systematičnost, kreativita, vytrvalost – nejen to jsou schopnosti, které rozvíjí výukový projekt DESING+, jehož 15. ročník se letos uskutečnil na Západočeské univerzitě v Plzni. Zúčastnilo se ho 73 studentů ze čtyř fakult. Ti vytvořili deset interdisciplinárních týmů, v nichž zpracovávali vždy jedno ze čtyř témat zadaných průmyslovými podniky. Svoje produkty představili 13. a 14. února hodnotitelským komisím. Nejúspěšnější týmy se zúčastní 10. mezinárodního workshopu DESING+ , který se v Plzni uskuteční na začátku dubna.

  15.02.19
  Číst dále >
 • Ples Západočeské univerzity ozdobí Monika Absolonová. Vstupenky už jsou v prodeji

  Velký sál Měšťanské besedy bude v pátek 22. března patřit 28. reprezentačnímu plesu Západočeské univerzity v Plzni. Jeho hvězdou tentokrát bude zpěvačka, herečka a moderátorka Monika Absolonová. Na hosty plesu čeká i lekce swingu. Vstupenky jsou již v prodeji.

  07.02.19
  Číst dále >
 • Darujte knihu seniorům

  K Mezinárodnímu dni darování knihy, který připadá stejně jako svátek zamilovaných na 14. únor, uspořádala Univerzitní knihovna Západočeské univerzity již třetí ročník sbírky knih. Ode dneška do čtvrtka 14. února mohou lidé přinášet knihy do jakékoliv její pobočky. Darované knihy udělají radost seniorům v CeneCura Seniorcentru Plzeň a v Domově poklidného stáří Vejprnice.

  06.02.19
  Číst dále >
 • Biochemik Martin Fusek bude hostem druhé besedy z cyklu Univerzita jako příležitost

  V rámci cyklu besed Univerzita jako příležitost, pořádaného katedrou filozofie Fakulty filozofické ZČU od loňského října, tentokrát vystoupí přední český biochemik a předseda výzkumné rady Technologické agentury ČR Martin Fusek. Beseda se uskuteční ve čtvrtek 7. února od 15 hodin v univerzitní kavárně Družba v Sedláčkově 19.

  04.02.19
  Číst dále >
 • Vedení Západočeské univerzity má nové členy

  V souladu se záměrem, o kterém informoval rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček Akademický senát ZČU bezprostředně před svým zvolením do druhého funkčního období, dochází v prvních měsících roku 2019 ke změnám ve vedení univerzity. Funkci prorektora pro studijní a pedagogickou činnost od ledna vykonává Blanka Šedivá. Zcela nově bude zřízen post prorektorky pro internacionalizaci. Ke změně dochází i v obsazení místa kvestora.

  31.01.19
  Číst dále >
 • S metodou pro nalezení roviny symetrie u 3D objektů zabodoval student v soutěži IT SPY. Symetrií se chce zabývat i nadále

  Nedávný absolvent studijního oboru Počítačová grafika, resp. programu Inženýrská informatika na Fakultě aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Hruda získal na konci loňského roku stříbro v soutěži IT SPY. Zajistila mu ho diplomová práce Hledání symetrie v geometrických modelech. Metoda, kterou v ní popsal, může najít uplatnění v archeologii, v antropologii a dalších disciplínách. Symetrii se chce doktorand věnovat i nadále.

  29.01.19
  Číst dále >
 • Na Fakultě pedagogické promovalo přes sto malých absolventů Dětské univerzity

  Dětskou univerzitu uspořádala pro žáky obou stupňů základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií už popáté Fakulta pedagogická (FPE) Západočeské univerzity v Plzni. Ve čtvrtek 24. ledna se uskutečnila slavnostní promoce 111 úspěšných absolventů.

  25.01.19
  Číst dále >
 • Technické fakulty se zájemcům o studium představí v jeden den

  Sérii dnů otevřených dveří na Západočeské univerzitě zakončí všechny tři technické fakulty – strojní, elektrotechnická a aplikovaných věd. Zájemcům o techniku se představí ve středu 30. ledna od 8:30 do 16 hodin.

  23.01.19
  Číst dále >
 • Studenti zvou na festival kultur a tradičních jídel Ochutnej kus světa

  O víkendu 26. – 27. ledna vždy od 11 do 15 hodin zaplní vstupní halu OC Olympia stánky stážistů s cizokrajnými pokrmy, nabídkou výuky tradičních tanců, jazykových workshopů a dalších aktivit vážících se k zahraničním kulturám. Studentská organizace AIESEC tu už potřetí uspořádá akci Ochutnej kus světa, jejímž prostřednictvím chce motivovat mladé lidi k absolvování dobrovolnických nebo pracovních zahraničních stáží.

  21.01.19
  Číst dále >
 • Fakulta pedagogická otevře své dveře zájemcům o studium

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni otevře dveře dokořán v pátek 25. ledna. Uchazeče přivítá ve svých budovách v ulicích  Veleslavínova, Klatovská a také na Chodském náměstí v době od 8 do 16 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout prostory pro výuku, sledovat ukázky práce kateder či zábavné experimenty v laboratořích.

  15.01.19
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě právnické

  Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni uspořádá den otevřených dveří ve středu 23. ledna 2019. Zájemci se jej mohou zúčastnit v době od 10 do 12 hodin v budově fakulty na adrese sady Pětatřicátníků 14. V posluchárně PC 408 pro ně budou připraveny všechny základní informace, zejména o studiu a o přijímacím řízení. V případě velkého počtu účastníků budou informace podávány i v posluchárně PC 124.

  15.01.19
  Číst dále >
 • Fakulta ekonomická přivítá zájemce o studium

  Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni přivítá zájemce o studium v úterý 22. ledna v univerzitním kampusu ZČU v Plzni na Borech, Univerzitní 22, a v pátek 25. ledna ve své budově v Chebu, Hradební 22.

  15.01.19
  Číst dále >
 • Studenti vyzývají k zapálení svíčky za Jana Palacha

  Studentská komora Akademického senátu Fakulty filozofické ZČU ve spolupráci s Krajským parlamentem dětí a mládeže připomene odkaz Jana Palacha, od jehož osudového činu uběhne letos 50 let. V úterý 15. ledna, den před tímto výročím, mohou lidé po celý den přinášet svíčky k portrétu Jana Palacha na dvoře Fakulty filozofické v Sedláčkově ulici 15. Vpodvečer se na témže místě uskuteční krátké pietní setkání.

  09.01.19
  Číst dále >
 • Fakulta filozofická se představí uchazečům o studium

  Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni letos připravila den otevřených dveří na středu 15. ledna. Setkání se zájemci o studium proběhne od 15 hodin v místnosti č. 319 v budově fakulty v Sedláčkově ulici č. 15. Program doplní ukázky práce kateder, prohlídka budovy a představení vědecko-výzkumné činnosti fakulty.

  08.01.19
  Číst dále >
 • Fakulta zdravotnických studií získala akreditaci pro čtyři studijní programy

  Rada Národního akreditačního úřadu udělila akreditaci stěžejním studijním programům Fakulty zdravotnických studií ZČU, a to na maximální možnou dobu deseti let. Fakulta tak splnila podmínky nového systému akreditací, který přinesla novela vysokoškolského zákona z roku 2016. Podle ní mají vysoké školy povinnost reakreditovat dosavadní studijní obory.

  03.01.19
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita zve na dny otevřených dveří

  Během ledna se na sedmi fakultách Západočeské univerzity (ZČU) uskuteční dny otevřených dveří. Sérii zahájí v úterý 15. ledna Fakulta filozofická a ukončí 30. ledna všechny tři technické fakulty ZČU.

  03.01.19
  Číst dále >

Patička