Přejít k obsahu

Aktuality

 • Západočeská univerzita má tři nové profesory

  Mezi šedesáti novými profesory, kteří v úterý 18. prosince převzali v Karolinu z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy jmenovací dekrety, byli i tři pedagogové Západočeské univerzity (ZČU). Na plzeňské univerzitě tak nyní působí 96 akademiků s hodností profesora.

  20.12.18
  Číst dále >
 • Křest knihy Příběh samurajů: život a svět válečníků starého Japonska

  Katedra historických věd Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pořádala 12. prosince v univerzitní kavárně Družba křest Příběhu samurajů - nové knihy zástupce vedoucího katedry Romana Kodeta. S podtitulem Život a svět válečníků starého Japonska ji vydalo Nakladatelství Epocha.

  19.12.18
  Číst dále >
 • Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a Biskupství plzeňské uzavřely memorandum o spolupráci

  Memorandum o spolupráci stvrdili svým podpisem děkan Sutnarky Josef Mištera a biskup Tomáš Holub. Slavnostní akt se odehrál v úterý 11. prosince v podvečer v kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni. Součástí ceremoniálu byla scénická projekce studia Multilab, vedeného Janem Morávkem a Lukášem Kellnerem.

  12.12.18
  Číst dále >
 • Dvě součásti ZČU získaly HR Award zařadily se mezi instituce vyhledávané vědci

  Fakulta elektrotechnická a výzkumné centrum Nové technologie Západočeské univerzity (ZČU) získaly prestižní ocenění Evropské komise HR Award. To vyjadřuje, že uvedené součásti ZČU vytvářejí kvalitní podmínky pro vědecké pracovníky a v této oblasti budou podnikat kroky pro další zlepšování.

  12.12.18
  Číst dále >
 • Kandidátem na děkana Fakulty zdravotnických studií ZČU byl zvolen Lukáš Štich

  Akademický senát Fakulty zdravotnických studií (FZS) dnes zvolil kandidáta na děkana na další čtyřleté funkční období. Stal se jím Lukáš Štich. Na funkci děkana FZS kandidoval jako jediný. V tajném hlasování mu odevzdalo svůj hlas 7 z 12 přítomných senátorů. Po jmenování do funkce rektorem ZČU povede fakultu další čtyři roky, od 28. března 2019 do roku 2023.

  03.12.18
  Číst dále >
 • Vědci z centra NTIS pomáhají lékařům bojovat s Crohnovou chorobou u dětí

  Fakultu aplikovaných věd Západočeské univerzity, Fakultní nemocnici Plzeň a hnutí Na vlastních nohou - Stonožka spojuje výzkum a vývoj speciální aplikace na podrobné sledování nejmladších pacientů s chronickým zánětlivým onemocněním trávicího traktu.

  03.12.18
  Číst dále >
 • Výukové sady EDUPix ze Západočeské univerzity pomohou zatraktivnit fyziku na gymnáziích v Plzeňském kraji

  Žáci šesti gymnázií z Plzeňského kraje, která podporují technické vzdělávání, budou moci provádět experimenty v oblasti částicové fyziky. Zástupci škol si dnes na krajském úřadu převzali od představitelů Západočeské univerzity kufříky s výukovými sadami EDUPix, jež obsahují detektory ionizujícího záření. Sady vyvinuli vědci ve výzkumném centru RICE Fakulty elektrotechnické ZČU ve spolupráci s oddělením fyziky Fakulty pedagogické ZČU. Zatraktivní fyziku žákům, učitelům i budoucím učitelům.

  29.11.18
  Číst dále >
 • Miroslav Holeček byl opět zvolen kandidátem na rektora

  Akademický senát Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) dnes zvolil kandidátem na rektora pro příští čtyřleté funkční období současného rektora ZČU Miroslava Holečka. V tajném hlasování získal 32 z 54 odevzdaných hlasů. Po jmenování do funkce prezidentem republiky bude stát v čele plzeňské univerzity do konce února 2023.

  28.11.18
  Číst dále >
 • Sportovci ZČU Western Stars získali v Barceloně zlaté medaile ve futsalu, plavání a tenise

  Reprezentační výprava ZČU Western Stars se od 14. do 18. listopadu zúčastnila 4. meziuniverzitního světového šampionátu v Barceloně (4th World Inter-Universities World Championship). Ve všech sportech, v nichž plzeňští sportovci soutěžili, získali cenné kovy. V sbírce medailí je zlato za futsal, plavání a tenis. Ze všech 80 zúčastněných univerzit obsadila ZČU v celkovém hodnocení druhé místo. Úspěšným sportovcům dnes za vynikající reprezentaci univerzity poděkoval rektor Miroslav Holeček.

  26.11.18
  Číst dále >
 • Volba kandidáta na rektora

  Ve středu 28. listopadu od 15 hodin se v budově Fakulty právnické v sadech Pětatřicátníků 14 v místnosti PC 408 uskuteční volba kandidáta na rektora Západočeské univerzity v Plzni.

  23.11.18
  Číst dále >
 • Pedagogická fakulta Západočeské univerzity slaví sedmdesátiny

  70 let od zahájení vysokoškolské přípravy učitelů v Plzni si letos připomíná Fakulta pedagogická ZČU. Akce věnované počátkům nejstarší fakulty Západočeské univerzity probíhaly po celý rok, tento měsíc oslavy vrcholí.

  22.11.18
  Číst dále >
 • Kariérní centrum ZČU a podnikatelský inovační klub BoostUp pomáhají studentům najít cestu k jejich pracovnímu uplatnění. Dnes se představily také zaměstnavatelům

  Studentům, kteří chtějí začít podnikat už při studiu, poradí a pomůže Podnikatelský inovační klub BoostUp. Ti, kdo se vidí spíše v pozici zaměstnanců a hledají to nejlepší uplatnění, by měli zase navštívit Kariérní centrum Západočeské univerzity (ZČU). Centrum i BoostUp nabízí osobní konzultace, přednášky a workshopy. Obě místa už v letošním roce zahájila svoji činnost. Dnes se představila také zaměstnavatelům působícím v plzeňském regionu. Ti mohou jejich prostřednictvím studenty účinně oslovit a navázat s nimi spolupráci ještě před ukončením jejich studia.

  21.11.18
  Číst dále >
 • Čestný doktorát převzal na Slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU fyzik Karol Hricovini

  Dnes se uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady Západočeské univerzity. Čestný titul doctor honoris causa, tradičně při této příležitosti udělovaný, převzal experimentální fyzik Karol Hricovini, působící na Univerzitě Paříž - Seina (dříve Univerzita Cergy-Pontoise). Vědecká rada ocenila jeho významnou aktivní spolupráci pro rozvoj Západočeské univerzity.

  14.11.18
  Číst dále >
 • Archeologové ze Západočeské univerzity uskutečnili další výzkum v Letech

  Ve dnech 10. - 12. listopadu provedli členové katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity (ZČU) pod vedením Pavla Vařeky další archeologický výzkum v Letech, tentokrát zaměřený na táborový hřbitov. Cílem výzkumu, realizovaného na základě žádosti Muzea romské kultury, bylo zjištění přesné polohy hřbitova obětí tzv. cikánského tábora v Letech, způsob jejich pohřbu a stav dochování ostatků pohřbených jedinců. Hrobovou jámu může představovat jeden částečně odhalený objekt. Na místo se archeologové vrátí příští rok na jaře.

  12.11.18
  Číst dále >
 • Fakulta zdravotnických studií zve na festival o mateřství

  V sobotu 17. listopadu se na Fakultě zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Husově ulici 11 uskuteční sedmý ročník festivalu pro podporu přirozeného těhotenství a porodu nazvaný Cesta ženy – matky. Už v pátek 16. listopadu od 17 hodin se bude v budově fakulty promítat slovenský dokumentární film Medzi nami, nabízející pohled do slovenských porodnic. Po něm bude následovat diskuse s režisérkou Zuzanou Limovou.

  08.11.18
  Číst dále >
 • Fakulta aplikovaných věd ZČU bude opět hostitelem podzimní programátorské výzvy Catalysts Coding Contest

  Catalysts Coding Contest, to je mezinárodní programátorská soutěž, kterou bude 16. listopadu opět hostit katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni. Zájemci z řad široké veřejnosti, které baví programování a chtějí poměřit síly v mezinárodní konkurenci, se do ní mohou přihlásit na webových stránkách soutěže.

  06.11.18
  Číst dále >
 • ZČU otevřela laboratoř pro internet věcí

  IoT laboratoř neboli laboratoř pro internet věcí dnes otevřela Západočeská univerzita v Plzni. Poskytne prostor pro využívání moderních technologií. Sloužit bude jak pro výuku, tak pro samostatnou práci studentů.

  01.11.18
  Číst dále >
 • ZČU se připojila k Týdnu vědy a techniky Akademie věd ČR

  Od 5. do 11. listopadu se uskuteční 18. ročník Týdne vědy a techniky akademie věd ČR. Mezi vědeckými partnery tohoto největšího vědeckého festivalu v České republice je poprvé také Západočeská univerzita. Ta připravila program na 6. – 9. listopad. Zve na prohlídku výzkumných center, přednášku týkající se počítačového modelování pro bezpečnost v dopravě nebo na workshop o atraktivní výuce technických a přírodovědných předmětů.

  29.10.18
  Číst dále >
 • ZČU spolupořádá mezinárodní sympozium o bezpečnosti vozidel a modelování poranění člověka

  Od 1. do 3. listopadu spolupořádá výzkumné centrum NTC (Nové technologie - výzkumné centrum) Západočeské univerzity mezinárodní sympozium v severočínském Tchien-ťinu na téma bezpečnosti vozidel a modelování poranění člověka pro současnou a budoucí mobilitu. Vedle ZČU jsou pořadateli také dvě čínské univerzity a společnost zabývající se mimo jiné výzkumem v oblasti bezpečnosti v dopravě. Na sympoziu vystoupí experti z USA, Japonska, Koreje, Indie a České republiky.

  25.10.18
  Číst dále >
 • Rektor Miroslav Holeček vysadil v kampusu Strom svobody

  Při příležitosti 100. výročí vzniku republiky dnes vysadil rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček v univerzitním kampusu na Borských polích lípu srdčitou.

  24.10.18
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita přivítá už popáté své absolventy

  Setkat se s bývalými spolužáky, zavzpomínat na studentská léta a strávit příjemný den na své alma mater – takovou možnost budou mít absolventi Západočeské univerzity v pátek 2. listopadu na 5. ročníku Festivalu absolventů. Univerzita zve své bývalé studenty na prohlídky výzkumných center a na slavnostní večer v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

  18.10.18
  Číst dále >
 • Archeologové a studenti Fakulty filozofické ZČU zmapovali pozůstatky pracovního tábora Nikolaj na Jáchymovsku

  Jedenáctičlenná skupina vědců a studentů z katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity uskutečnila od 4. do 10. října archeologický výzkum pozůstatků tábora nucených prací a trestného nápravného tábora Nikolaj nedaleko Jáchymova. Šlo o vůbec první systematický archeologický výzkum tábora sloužícího represím komunistického režimu v Evropě. Historické poznání komunistických táborů se tak rozšiřuje o bezprostřední hmotný záznam. Výzkum ukázal, že materiální pozůstatky tábora se kompletně dochovaly pod dnešním povrchem. Vědci odhalili část vězeňského baráku, nalezli relikty ohrazení tábora, strážních věží i artefakty dokumentující každodenní život vězňů.

  17.10.18
  Číst dále >
 • V kampusu ZČU roste Strom Olgy Havlové

  Sakura před budovou Fakulty strojní připomíná nedožité pětaosmdesáté narozeniny bývalé první dámy.

  15.10.18
  Číst dále >
 • Jak podpořit osoby se specifickými potřebami? Konference Dobrá praxe umožní sdílení zkušeností

  Od 17. do 18. října se v plzeňské Techmanii uskuteční konference Dobrá praxe. Pořádá ji Informační a poradenské centrum (IPC) Západočeské univerzity v Plzni, které tak poskytne příležitost pro sdílení zkušeností v oblasti podpory osob se specifickými potřebami, a to jak ve vztahu k jejich vzdělávání, tak k jejich uplatnitelnosti na trhu práce. Konference je jednou z aktivit IPC, které přesahují hranice univerzity.

  11.10.18
  Číst dále >
 • Smart Campus ZČU – testovací polygon chytrých řešení

  Chytrých řešení v životě měst a jejich občanů přibývá. Západočeská univerzita zavádí v rámci svého rozbíhajícího se projektu Smart Campus technologie, které studentům a zaměstnancům například zjednoduší parkování a zajistí hospodárnější osvětlení. Zároveň chce ZČU nabídnout kampus jako místo, kde mohou firmy a města chytré technologie a jejich propojení testovat.

  08.10.18
  Číst dále >
 • V budově pedagogické fakulty ve Veleslavínově ulici byla otevřena zrekonstruovaná aula

  V budově Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná aula. Zmodernizovaný prostor uprostřed centra Plzně ve Veleslavínově ulici 42 bude sloužit pro výuku i pro besedy či přednášky pro veřejnost. První akcí je dnešní konference Humanitní a společenskovědní vzdělání a vzdělávání s hosty jako Jan Sokol, Václav Moravec či Marek Hilšer.

  04.10.18
  Číst dále >
 • Prestižní ocenění podporující česko-bavorskou spolupráci směřuje na Západočeskou univerzitu

  Ján Minár z výzkumného centra NTC (Nové technologie – výzkumné centrum) obdržel prestižní ocenění „Honorary Fellow“ Univerzity aplikovaných věd v Mnichově a je historicky prvním oceněným v programu Research Fellowship. Program je zaměřen na prohlubování vědecké a akademické spolupráce mezi mnichovskou univerzitou a zahraničními partnery.

  04.10.18
  Číst dále >
 • Frézovací hlava nové generace Kraken z RTI získala zlatou medaili na Mezinárodním strojírenském veletrhu

  Frézovací hlava nové generace Kraken, vyvinutá v Regionálním technologickém institutu (RTI) Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni, byla na Mezinárodním strojírenském veletrhu oceněna zlatou medailí za inovaci komponenty ve strojírenství.

  03.10.18
  Číst dále >
 • Vynikající studenti plzeňských veřejných vysokých škol převzali stipendia

  Celkem 33 vynikajících studentů a doktorandů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy převzalo v úterý 2. října při slavnostním obřadu v Malém sále Měšťanské besedy stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně. 

  02.10.18
  Číst dále >
 • DEN s Fakultou zdravotnických studií – více než den otevřených dveří

  První říjnovou středu, 3. října 2018, bude Fakulta zdravotnických studií (FZS) pořádat svůj DEN. Den setkání uchazečů o studium, studentů, absolventů, zaměstnavatelů a všech, kteří se o dění na FZS zajímají.

  26.09.18
  Číst dále >
 • Výzkumná centra ZČU představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu své novinky

  Od 1. do 5. října se na brněnském výstavišti uskuteční 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Mezi vystavovateli, jejichž počet se každoročně pohybuje kolem 1600, budou zastoupena výzkumná centra všech tří technických fakult Západočeské univerzity v Plzni, tedy Regionální technologický institut (RTI) Fakulty strojní, Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické a Nové technologie pro informační společnost (NTIS) Fakulty aplikovaných věd. Na veletrhu představí výzkumná centra svoje novinky.

  26.09.18
  Číst dále >
 • V Plzni se uskuteční panelová diskuse o humanitním vzdělávání

  Katedra filozofie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni zve studenty i veřejnost na panelovou diskusi s názvem „Humanitní a společenskovědní vzdělání a vzdělávání a jejich role v demokratické společnosti“. Uskuteční se 4. října v aule Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42. Mezi řečníky budou Jan Sokol, Marek Hilšer, Václav Moravec, rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a další.

  24.09.18
  Číst dále >
 • Rok jedna pomůže studentům prvních ročníků vplout do univerzitního světa

  Kreditní systém, zápočty, zkoušky, JIS karta, univerzitní knihovna, studentské organizace – to je pro studenty prvních ročníků nový svět. Pomoci jim zorientovat se na univerzitě a podpořit je v začátcích nové životní etapy je cíl nové akce Západočeské univerzity nazvané Rok jedna, která se uskuteční týden po zahájení semestru, v pondělí 1. října v univerzitním kampusu na Borech. Na studenty čekají užitečné informace, workshopy, filmová projekce, hudba, ale i stanování v kampusu.

  21.09.18
  Číst dále >
 • Sportovci Western Stars se připravují na novou sezónu

  První poprázdninovou akcí v rámci sportovního programu ZČU Western Stars je praktická měsíční stáž jachtingu v Chorvatsku. Stáž probíhá ve spolupráci s univerzitou ve Splitu a jejím cílem je postavit univerzitní jachtařský tým, který se od příštího roku bude účastnit jachtařských regat. V listopadu čeká sportovce Západočeské univerzity účast na 4. meziuniverzitním mistrovství světa v Barceloně, kde budou nejen obhajovat fotbalové zlato, ale o medaile zabojují i v dalších sportech. Do sportovního programu ZČU se od jeho otevření letos na jaře přihlásilo více než 60 studentů.

  18.09.18
  Číst dále >
 • Dny vědy a techniky opět zaplní centrum Plzně

  Od pátku 14. do soboty 15. září bude plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem patřit vědeckým hrátkám a netradičním experimentům. Už potřinácté se tu uskuteční Dny vědy a techniky Západočeské univerzity, které promění náměstí ve vědeckou laboratoř s 32 interaktivními expozicemi, v níž své místo najdou všichni, kdo mají chuť odhalovat tajemství světa kolem nás.

  11.09.18
  Číst dále >
 • Autorský kolektiv z Fakulty filozofické představí tak trochu jiné Plzeňsko

  Jiné Plzeňsko: obyvatelé plzeňského regionu v etnologické a historické perspektivě, tak zní název výstavy autorského kolektivu z katedry antropologie Fakulty filozofické ZČU, jejímž cílem je prostřednictvím fotografií a textů nastínit vybrané aspekty „jinakosti“, tak jak byla a je pojímána v prostředí západočeského regionu. Výstava potrvá v Národopisném muzeu Plzeňska na nám. Republiky od 21. září do 25. listopadu.

  06.09.18
  Číst dále >
 • Studenti opět ochutnají pivo uvařené rektorem

  Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček dnes společně se sládkem a manažerem závodu Plzeňského Prazdroje uvařili výjimečnou várku piva Excelent. Jedenáctistupňový světlý ležák bude nyní zrát, aby ho rektor mohl 2. října osobně načepovat studentům při akci Pivo s rektorem.

  04.09.18
  Číst dále >
 • Absolventi letních škol JuniorFEL a [JuniorFEL²] promovali

  Šedesát žáků základních a středních škol dnes na Západočeské univerzitě v Plzni zakončilo slavnostní promocí studium dvou oblíbených letních škol. Tradiční JuniorFEL a na ni navazující [JuniorFEL²] je hravou a srozumitelnou formou provedly světem elektroniky a elektrotechniky.

  31.08.18
  Číst dále >
 • Fakulta elektrotechnická uzavřela významnou smlouvu se společností Eaton Corporation

  Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni dnes uzavřela smlouvu o vzájemné spolupráci s jedním z globálních průmyslových lídrů, společností Eaton Corporation. Důležitý kontrakt má podpořit a dlouhodobě posílit výzkumné i vzdělávací aktivity obou partnerů zejména v oblasti výkonové elektroniky, elektrických pohonů a inteligentních průmyslových systémů s hlavními aplikacemi v dopravní technice a energetice. Západočeskou univerzitu smlouva řadí mezi přední univerzitní partnery společnosti Eaton.

  31.08.18
  Číst dále >
 • Geomatici ze ZČU zpracovávají velká data pro potřeby biohospodářství

  Odborníci na geomatiku a informační technologie ze ZČU jsou zapojeni do projektu DataBio, který má díky technologiím zpracování dat velkého objemu významnou měrou přispět k rozvoji udržitelného biohospodářství v Evropě. Projekt je spolufinancovaný programem EU Horizont 2020 a obsahuje 26 pilotních aplikací v oblasti biohospodářství. Geomatici ze ZČU se podílejí na třech z nich.

  24.08.18
  Číst dále >
 • 86 procent mladých lidí chce při studiu na VŠ pracovat, ukázal výzkum katedry sociologie Fakulty filozofické ZČU

  Jací jsou dnešní středoškoláci? Jsou motivováni k dalšímu studiu, a pokud ano, co je nejvíce láká? Co od studia očekávají a jaké hodnoty považují za důležité pro život? A na co by se univerzity měly připravit? Takové otázky si klade nejedna univerzita včetně Západočeské. Výzkumný tým z Fakulty filozofické ZČU nejen na ně hledal odpověď pomocí sociologického výzkumu. Jedním z jeho nejdůležitějších zjištění je, že celých 86 % středoškoláků, kteří mají v úmyslu studovat na vysoké škole, chce při studiu pracovat.

  17.08.18
  Číst dále >
 • Univerzita třetího věku ZČU spustí elektronické rezervace

  Univerzita třetího věku Západočeské univerzity v Plzni spustí příští týden elektronické rezervace pro nadcházející akademický rok 2018/2019. Zájemci o studium z řad seniorů a osob ve třetím stupni invalidního důchodu si budou moci od úterý 21. do neděle 26. srpna elektronicky zamlouvat místa v pobočce v Plzni a od 23. srpna také v Chebu. V Plzeňském i Karlovarském kraji ale univerzita otevře ještě dalších 12 poboček. Nejnověji bude vzdělávat v jihoplzeňských Dobřanech.

  15.08.18
  Číst dále >
 • Srpnové letní školy na ZČU budou zaměřené na kybernetiku, elektrotechniku a mechaniku

  Také srpen je na Západočeské univerzitě ve znamení letních škol. Uskuteční se tu dvě kybernetická soustředění Campo Arduino a Campo Lampone, žáci základních škol se zájmem o elektrotechniku se poslední srpnový týden setkají na letní škole JuniorFEL a stejně zaměření středoškolští studenti budou navštěvovat školu nazvanou [JuniorFEL²]. První týden v září se středoškolští studenti, které baví matematika a fyzika, zúčastní na Fakultě aplikovaných věd letní školy MechCamp. Ten letošní cyklus letních škol na ZČU uzavře.

  14.08.18
  Číst dále >
 • Virtuální návodky odborníků z Fakulty strojní pomůžou efektivně školit nové zaměstnance

  Jsou názorné, jednoduché pro pochopení a zjednoduší práci firmám s velkou fluktuací zaměstnanců – virtuální animované 3D návodky, s jejichž pomocí je možné efektivně proškolovat nové zaměstnance. Koncept vymysleli odborníci z Fakulty strojní Západočeské univerzity. Software pro přípravu animovaných návodek začínají nabízet firmám.

  24.07.18
  Číst dále >
 • Studentský Racing Team Pilsen si z Itálie přivezl sedmé místo

  Tým studentů Západočeské univerzity v Plzni se ve dnech 11. – 15. července zúčastnil se svým letošním závodním vozem UWB05 mezinárodního závodu Formula Student Italy 2018. V konkurenci 52 univerzitních týmů, soutěžících v kategorii vozů se spalovacím motorem, vybojovali studenti UWB Racing Team Pilsen sedmé místo.

  18.07.18
  Číst dále >
 • Nové uzávěry silničních tunelů ze ZČU zajistí větší bezpečnost řidičů

  Vytvořit bezpečnostní dopravní uzávěru, která odradí řidiče, aby vjížděli do tunelu, v němž došlo k nehodě, požáru či jiné mimořádné události – tak by se dal jednoduše popsat cíl čtyřletého projektu SoftStop, na jehož realizaci se jako člen konsorcia tvořeného dále firmami Technofiber a Feramat Cybernetics podílela také Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni. Prototyp bezpečnostní dopravní uzávěry silničních tunelů je nyní připraven k pilotnímu testování na silnicích. V budoucnu by měl významně zvýšit bezpečnost silniční dopravy.

  28.06.18
  Číst dále >
 • Jiří Bezděk z Fakulty pedagogické ZČU byl jmenován profesorem

  Mezi šedesáti akademiky, kteří v pondělí 25. června převzali z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy jmenovací profesorský dekret, byl také hudební skladatel, teoretik, publicista a dlouholetý pedagog katedry hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, doc. Mgr. MgA. Jiří Bezděk, Ph.D.

  27.06.18
  Číst dále >
 • Studenti Sutnarky ohromili svým návrhem obuvi italské Miláno. Z evropské soutěže přivážejí prvenství

  Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) Michaela Šimůnková a Adam Frk zvítězili v evropské soutěži Shake the future of the footwear sector!, jejíž finálové kolo se konalo v pondělí 25. června v italském Milánu. V konkurenci týmů z Portugalska, Španělska a Itálie uspěli s botami, které jakoby plavou na objemné třídílné podrážce. Jejich koncept klade důraz na ekologii a zapojuje zákazníka do procesu navrhování.

  26.06.18
  Číst dále >
 • Chytré ochranné pomůcky z RICE zvýší bezpečnost pracovníků ve stavebnictví a v průmyslu

  Výstražná vesta s aktivním osvětlením využívajícím solární energii, rukavice s integrovaným osvětlením nebo boty chránící před krokovým napětím. To jsou chytré ochranné pomůcky, které ve spolupráci s firmami vyvíjejí specialisté v Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Chytré ochranné pomůcky zvýší bezpečnost pracovníků ve stavebnictví, energetice a dalších odvětvích. Vesta by se na trh mohla dostat ještě letos.

  25.06.18
  Číst dále >
 • Kandidátem na děkana Fakulty strojní byl zvolen současný děkan Milan Edl

  Akademický senát Fakulty strojní dnes zvolil kandidáta na děkana na další čtyřleté funkční období. Stal se jím současný děkan doc. Ing. Milan Edl, Ph.D. V tajném hlasování mu odevzdalo svůj hlas všech 16 přítomných senátorů. Po jmenování do funkce rektorem ZČU povede fakultu další čtyři roky, tedy do roku 2022.

  20.06.18
  Číst dále >
 • Zahraniční expedice katedry archeologie Fakulty filozofické

  Členové katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni se v první polovině června zúčastnili zahraničních expedic. Stopy římského osídlení zkoumala expedice nazvaná Archeologie vývoje a proměn přímořské krajiny v oblasti Santa Marinella (Lazio, Itálie). Vazbami centrální Asie na byzantskou, perskou a římskou říši se zabývala archeologická expedice Kyrgyzstán 2018 - Brána mezi Východem a Západem. Na obou expedicích se podíleli i studenti Fakulty filozofické ZČU.

  20.06.18
  Číst dále >
 • Cenu Ladislava Sutnara převzal zakladatel TED.com Richard Saul Wurman

  Richard Saul Wurman, průkopník tzv. „informační architektury“, dnes převzal Cenu Ladislava Sutnara. Prestižní ocenění obdržel v Petákově sále plzeňské radnice z rukou poslance a prvního náměstka primátora Martina Baxy za přítomnosti vedoucí odboru kultury Květuše Sokolové, děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Josef Mištery a proděkana pro projekty a rozvoj Tomáše Chocholeho.

  12.06.18
  Číst dále >
 • Výstava badatelů Fakulty filozofické připomíná místa česko-německého pohraničí

  Ve středu 13. června bude v Národopisném muzeu Plzeňska zahájena unikátní dvojjazyčná výstava mapující dějinné změny druhé poloviny dvacátého století v oblasti pohraničí na Tachovsku. Výstava nazvaná Zapomenutá místa pohraničí - 50 let vývoje krajiny očima archeologie je výsledkem dlouhodobého archeologického a antropologického výzkumu pracovníků katedry antropologie a archeologie Fakulty filozofické ZČU a je finančně podpořena Programem přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Bavorsko. Veřejnost může expozici navštívit do 29. července.

  11.06.18
  Číst dále >
 • Pedagogové umění z katedry výtvarné výchovy a kultury vystavují v Galerii Evropského domu

  Umoped – srdcesvět se jmenuje včera zahájená výstava v Galerii Evropského domu na náměstí Republiky v Plzni, kde své práce představují pedagogové umění působící na katedře výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU. Výstava je jednou z akcí připomínajících letošní 70. výročí vzniku fakulty. Výtvarná díla pedagogů budou k vidění do konce června.

  08.06.18
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita chce se svými absolventy zůstat v kontaktu

  Zůstaňte součástí svojí univerzity, vyzývá v nedávno zahájené kampani Západočeská univerzita. Jejím prostřednictvím chce oslovit své absolventy a motivovat je k členství v Klubu absolventů ZČU. Klub, který existuje od roku 2010, nyní používá novou grafickou podobu. Absolventům nabízí množství benefitů a možnost úzké spolupráce s univerzitou. Na listopad univerzita připravuje už pátý ročník Festivalu absolventů.

  05.06.18
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita bude spolupracovat s univerzitou v Abidžanu z Pobřeží slonoviny

  Filozofická a elektrotechnická fakulta Západočeské univerzity navázaly spolupráci s Univerzitou Felixe Houphouëta-Boignyho v Abidžanu na Pobřeží slonoviny. Její náplní budou studijní pobyty studentů, stáže pedagogů i výzkumné projekty.

  31.05.18
  Číst dále >
 • Fakulta pedagogická přijímá přihlášky do nového programu Pedagogika pohybové prevence

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity vyhlašuje dodatečné přijímací řízení do nově akreditovaného navazujícího magisterského double degree programu Pedagogika pohybové prevence. Přihlášky je možné podávat do 10. srpna 2018.

  29.05.18
  Číst dále >
 • Mladí příznivci přírodních věd se setkali na Dni s fyzikou

  Netradiční pokusy a hrátky s vědou zažili účastníci Dne s fyzikou, který na čtvrtek 24. května připravila katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni v prostorách plzeňského Středního odborného učiliště elektrotechnického ve Vejprnické ulici. Cílem akce, která se letos konala už po jedenácté, je přispět ke zvýšení zájmu mladých lidí o studium tohoto oboru.

  25.05.18
  Číst dále >
 • Dětská technická univerzita Fakulty strojní má prvních 37 absolventů

  37 dětí prvního a druhého stupně základní školy dnes na Fakultě strojní Západočeské univerzity převzalo z rukou děkana Milana Edla diplomy stvrzující jejich absolvování Dětské technické univerzity. Tu fakulta letos za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a průmyslových podniků otevřela poprvé. Smyslem bylo zpřístupnit technické vzdělání dětem od první do deváté třídy. Zájem vyvolal nejen pokračování v podobě navazujících kurzů, ale otevření Dětské technické univerzity také žákům v Klatovech a v Tachově.

  23.05.18
  Číst dále >
 • Matematická motanice nebo aplikace pro organizování poznávacích zájezdů. Studenti technických učitelských oborů představili své projekty

  Dvanáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala ve dnech 22. a 23. května katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z deseti univerzit z šesti států. První den konference představili studenti v plzeňském kongresovém centru Vienna House Easy Pilsen své soutěžní projekty. Z domácích byla nejúspěšnější Lenka Jirků, která získala druhé místo s aplikací pro organizaci poznávacích zájezdů v kategorii didaktických a multimediálních prací pro vyšší stupeň ZŠ. Cílem akce je umožnit výměnu zkušeností mezi studenty učitelských oborů zaměřených na techniku, upozornit na nutnost kvalitního technického vzdělávání a na aktuální trendy ve výuce technických předmětů.

  23.05.18
  Číst dále >
 • V Plzni vzroste počet sdílených koloběžek

  Koncept sdílených koloběžek (tzv. scoobike sharing) představil před několika lety spolek k světu., jenž dlouhodobě přispívá ke kulturními rozvoji a zasazuje se o využitelnost a zpřístupnění veřejných prostor města Plzně. Právě posílení spojení do univerzitního kampusu ZČU bylo motivací pro výběr umístění stojanů. Stojany s koloběžkami byly dosud umístěny na konečné tramvaje číslo čtyři na Borech, u studentských kolejí v Máchově ulici a na dvou místech v univerzitním kampusu - u Fakulty strojní a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Tento týden budou zprovozněny další dva stojany – u Univerzitní knihovny a u studentských kolejí.

  21.05.18
  Číst dále >
 • Výzkumná centra ZČU se představí v Poslanecké sněmovně

  Chytrý hasičský zásahový oblek SmartPRO, software využívaný pro titulkování v České televizi nebo elektromotocykl stylu chopper, to je jen několik výsledků vědecké činnosti, které představí Západočeská univerzita v prostorách Atria Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Výstava výzkumných center ZČU, která se koná pod záštitou poslankyně Ilony Mauritzové, bude k vidění od 21. května do 1. června. Dva následující čtvrtky, 24. a 31. května, se vždy od 10 do 13 hodin uskuteční komentovaná prohlídka.

  17.05.18
  Číst dále >
 • ZČU pořádá národní konferenci transferu technologií

  Od 16. do 18. května se v Plzni uskuteční 6. národní konference transferu technologií s podtitulem Transfer technologií v mezinárodní perspektivě. Její součástí bude kurz Master Class s Ashley Stevensem a prohlídka výzkumných center ZČU.

  15.05.18
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita a Ostbayerische Technische Hochschule Amberg Weiden slaví 20 let spolupráce

  V roce 1998 navázala Západočeská univerzita spolupráci s tehdejší Fachhochschule Amberg-Weiden, dnes Ostbayerische Technische Hochschule (OTH) Amberg Weiden. Uplynulých dvacet let naplnily vysoké školy desítkami společných projektů. Během posledních čtrnácti let podnikli akademičtí pracovníci ZČU na 140 pracovních cest do Ambergu nebo Weidenu. Dvacetileté výročí si zástupci spřátelených vysokých škol připomněli 3. a 4. května v Plzni.

  04.05.18
  Číst dále >
 • Sportovci ZČU Western Stars přivezli z Milána medaile a tři poháry

  Reprezentace Západočeské univerzity Western Stars se ve dnech 26. 4. až 29. 4. 2018 zúčastnila mezinárodní sportovní soutěže univerzit EuroMilano 2018. Italský Milán přivítal již po osmnácté zástupce univerzit z celého světa, včetně Austrálie, Alžíru, Kuvajtu, Libanonu, Libye a dalších států. Česko zastupovala mezi letošními devatenácti zúčastněnými zeměmi vedle Univerzity Karlovy také Západočeská univerzita. Se stříbrem tenistky Adély Heinové a bronzovými medailemi pro týmy futsalistů a futsalistek obsadila ZČU v celkovém hodnocení čtvrté místo.

  03.05.18
  Číst dále >
 • Plzeňské rozhovory přiblíží 100 let česko-amerických vztahů

  Již počtvrté proběhnou v Plzni během květnových Slavností svobody obnovené Plzeňské rozhovory. Letos se budou věnovat výročí sta let česko-amerických vztahů. Konference určená široké veřejnosti se uskuteční ve čtvrtek 3. května od 13.30 do 20 hodin v prostorách Moving Station na Jižním předměstí. Akci připravuje americké centrum US Point při Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni spolu s velvyslanectvím USA a městem Plzeň.

  20.04.18
  Číst dále >
 • Na Jaderných dnech se bude diskutovat o budoucnosti jaderné energetiky

  Již poosmé se letos v Plzni uskuteční akce nazvaná Jaderné dny. Pořádají ji společně ŠKODA JS a.s., Západočeská univerzita a CENEN (Czech Nuclear Education Network). Jedná se o výstavu doplněnou přednáškami, které mají za cíl přiblížit oblast využití jaderné energie zejména studentům středních a vysokých škol. Akce se koná ve dnech 19. 4. – 23. 5. 2018 v prostorách Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.

  16.04.18
  Číst dále >
 • Přehled letních škol na ZČU 2018

  Ani v letních měsících nezůstane kampus Západočeské univerzity v Plzni bez studentů. Budou tu opět probíhat letní školy, orientované na cizí jazyky, výtvarné umění a design, techniku či informatiku. Letní školy se zaměřují na nejrůznější věkové skupiny, od žáků základních škol přes středoškoláky a vysokoškoláky až po širokou veřejnost. Nově se letos uskuteční kybernetické soustředění pro pokročilé Campo Lampone a také MechCamp určený zájemcům o počítačové modelování. Do kurzů je možné hlásit se již nyní.

  12.04.18
  Číst dále >
 • Catalysts Coding Contest poprvé v České republice. Hostitelem je Fakulta aplikovaných věd ZČU

  Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni bude v pátek 27. dubna hostit mezinárodní programátorskou soutěž Catalysts Coding Contest, která se v České republice uskuteční poprvé. Zájemci o programování, kteří chtějí porovnat své schopnosti s ostatními, se mohou přihlásit na webových stránkách soutěže.

  12.04.18
  Číst dále >
 • Studenti ZČU opět poměří běžecké síly s rektorem

  V univerzitním kampusu na Borských polích se ve středu 18. dubna odpoledne uskuteční už třetí ročník sportovní akce Běh s rektorem. Svoji běžeckou zdatnost poměří ve štafetovém závodě dvojic na trati o délce 1,5 kilometru studenti a akademici, ale také běžci z řad absolventů a veřejnosti. Na účastníky čekají kromě závodu i doprovodné sportovní aktivity, piknik, vystoupení žonglérů či gymnastů a hudba - to vše v režii studentů ZČU.

  11.04.18
  Číst dále >
 • Studenti Sutnarky uklidili okolí univerzitního kampusu

  Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) se připojili k víkendové celorepublikové akci Ukliďme svět, ukliďme Česko a v sobotu 7. dubna vyčistili odpadky znečištěná místa na Borských polích.

  10.04.18
  Číst dále >
 • StudFest ukáže studentům možnosti mimoškolních aktivit

  StudFest – to je název akce, kterou pro své kolegy, studenty Západočeské univerzity, připravili zástupci studentských organizací působících na ZČU. Akce, jejímž cílem, je ukázat, jak lze roky vysokoškolského studia využít na maximum, se uskuteční ve středu 11. dubna v Univerzitní knihovně ZČU v kampusu na Borech.

  05.04.18
  Číst dále >
 • Na ZČU se představí frankofonní firmy působící v kraji

  Ústav jazykové přípravy (UJP) připravil na 10. dubna celodenní akci s názvem RENDEZ-VOUS À LA FRANÇAISE, během níž představí možnosti studia francouzštiny na Západočeské univerzitě i výhody, které znalost tohoto románského jazyka přináší. Součástí akce, určené studentům ZČU, středních škol i absolventům studia francouzštiny, budou také prezentace frankofonních firem působících v regionu.

  04.04.18
  Číst dále >
 • Studuj na FEL, jezdi MHD zdarma

  Fakulta elektrotechnická (FEL) Západočeské univerzity v Plzni připravila pro studenty nově přijaté do prvních ročníků bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů v akademickém roce 2018/2019 novinku v podobě jízdného v plzeňské MHD zdarma.

  29.03.18
  Číst dále >
 • Iniciativa Otevřeno Plzeň připomene výročí narození J. A. Komenského výstavou fotoplakátů na Fakultě pedagogické

  Ve středu 28. března, na Den učitelů, promění studenti z iniciativy Otevřeno Plzeň vestibul Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici ve výstavní síň. Od 17 hodin se tu uskuteční vernisáž výstavy fotoplakátů inspirovaných rčením zlaté české ručičky a zobrazujících jednotlivé aprobace vyučované na pedagogické fakultě. Na středu 4. dubna studenti připravili cyklus přednášek v rámci akce Noc vzdělávání.

  23.03.18
  Číst dále >
 • Filozofická fakulta ZČU pomáhá městu a kraji hledat řešení v mnoha oblastech

  Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni realizuje ve spolupráci s městem Plzní a s Plzeňským krajem výzkumné projekty, které přinášejí výstupy důležité pro politická rozhodování. Současně dávají studentům, kteří se na nich podílejí, možnost získat praktické zkušenosti důležité pro jejich profesní úspěch. Aktivity, jimiž fakulta plní svoji tzv. třetí roli, se týkají mnoha oblastí.

  22.03.18
  Číst dále >
 • Student Sutnarky získal prestižní ocenění pro mladé návrháře obuvi HDS/L Junior Award 2018

  Adam Frk, student prvního ročníku magisterského stupně oboru Fashion design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) ZČU, se stal vítězem mezinárodní soutěže HDS/L Junior Award 2018. Vyhlašuje ji německý svaz obuvnického průmyslu (HDS/L Bundesverband der Schuh- und Lederwarenindustrie) za podpory Evropské konfederace obuvnického průmyslu (CEC) se sídlem v Bruselu. Adam Frk uspěl s kolekcí kotníkových bot inspirovaných vojenským stylem.

  22.03.18
  Číst dále >
 • 23. ročník Veletrhu pracovních příležitostí zahájí s týdenním předstihem Kariérní přípravka

  Čtyři největší budovy v kampusu Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni na Borech zaplní ve středu 21. března na 150 vystavovatelů s nabídkami pracovního uplatnění pro studenty i absolventy. Uskuteční se tu 23. ročník Veletrhu pracovních příležitostí při ZČU, jedné z největších akcí tohoto druhu v České republice. Už ve středu 14. března se studenti mohou zúčastnit Kariérní přípravky, kde si vyzkouší, co musí zvládnout úspěšný uchazeč o pracovní pozici.

  09.03.18
  Číst dále >
 • Informace k přijímacímu řízení do Bc. a Mgr. oborů

  Přehled termínů pro odevzdání přihlášek a další informace k přijímacímu řízení na ZČU najdete v přiložené tabulce.

  08.03.18
  Číst dále >
 • Sportovci, pojďte studovat k nám, vyzývá ZČU

  Sportovní program, součást akademického prostředí prestižních světových univerzit, začíná systematicky a cílevědomě budovat také Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. Bude jedním ze čtyř pilířů jednotné koncepce sportu na univerzitě. „Sportovci, pojďte k nám, zvolte si jakoukoliv fakultu naší univerzity, vytvoříme vám podmínky pro studium i vaše sportovní aktivity,“ to je sdělení, které v těchto dnech, kdy do konce přijímacího řízení zbývá na většině fakult ještě celý měsíc, zní z úst rektora ZČU Miroslava Holečka. Studenti zařazení do sportovního programu budou součástí univerzitní reprezentace Western Stars.

  05.03.18
  Číst dále >
 • Odborníci z RICE zajišťují vyšší výkonnost a spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity (ZČU) vyvinuli novou technologii pro vytváření pokročilých přijímačů slunečního záření využívaných v systémech koncentrované fotovoltaiky. Zajistili jejich vyšší výkonnost, spolehlivost a životnost. Solární panel s koncentrovanou fotovoltaikou, na níž se odborníci z RICE podíleli, je ode dneška za účelem testování umístěn na střeše Fakulty elektrotechnické ZČU.

  28.02.18
  Číst dále >
 • Fakulta aplikovaných věd zve na Večer otevřených dveří

  Na čtvrtek 1. března připravila Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Večer otevřených dveří. Od 17 do 19 hodin zpřístupní výukové prostory a vybrané laboratoře ve své budově v Technické ul. 8. Uchazeči o studium i jejich rodiče budou mít možnost získat všechny potřebné informace přímo od členů vedení fakulty. Pro účast je potřeba se registrovat do 25. února prostřednictvím webových stránek FAV.

  19.02.18
  Číst dále >
 • Vysokoškolská příprava učitelů má v Plzni už sedmdesátiletou tradici

  V listopadu 1948 byla v Plzni otevřena pobočka Fakulty pedagogické Univerzity Karlovy. Letos si tak připomínáme 70. výročí zahájení vysokoškolské přípravy učitelů v Plzni. U příležitosti tohoto výročí je letos Fakulta pedagogická ZČU hostitelem Asociace děkanů pedagogických fakult ČR a SR. Kromě toho si fakulta připomene výročí v listopadu při slavnostním jednání Vědecké rady FPE a také slavnostním koncertem.

  19.02.18
  Číst dále >
 • DESING+ opět propojil studenty fakult navzájem i s firmami

  Celkem 96 posluchačů Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se letos zúčastnilo výukového projektu DESING+. V něm se učí studenti spolupracovat v interdisciplinárních týmech a řešit témata zadaná průmyslovými podniky. Výsledkem jejich několikatýdenní práce jsou pak návrhy vysoce konkurenceschopných technických produktů. Unikátní projekt se letos konal počtrnácté. Týmy s nejúspěšnějšími návrhy se v dubnu zúčastní mezinárodního workshopu DESING+ v bavorském Deggendorfu.

  14.02.18
  Číst dále >
 • Na Dětské univerzitě promovaly desítky malých školáků

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Desítky školáků si tak opět vyzkoušely, jaké to je studovat na vysoké škole. Slavnostní promoce úspěšných 119 absolventů proběhla ve čtvrtek 8. února v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici 1.

  08.02.18
  Číst dále >
 • Softwary vědců z výzkumného centra NTIS pomáhají vyhledávat v audiovizuálních archivech

  Luděk Müller, nedávno jmenovaný profesor ZČU, je jedním z odborníků působících ve výzkumném centru Nové technologie pro informační společnost (NTIS) při Fakultě aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni, kteří vyvíjejí softwarové nástroje pro práci s mluvenými a psanými texty. Na svém kontě mají vědci například software pro vyhledávání ve videoarchivu výpovědí svědků holokaustu. Nyní zpracovávají nahrávky a písemné dokumenty svědků represí komunismu.

  06.02.18
  Číst dále >
 • Blíží se Mezinárodní den darování knihy. Darujme knihu dětem

  14. únor není jen dnem zamilovaných, ale i Mezinárodním dnem darování knihy. Kdo má chuť anonymně darovat novou nebo přečtenou dětskou knihu, může ji přinést od 7. do 16. února 2018 do jakékoliv pobočky Univerzitní knihovny Západočeské univerzity. Knihovna zprostředkuje její předání do Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni.

  05.02.18
  Číst dále >
 • Repliky ostatků Jana Nepomuckého vznikly díky spolupráci doktorandů Západočeské univerzity

  Od dubna 2017 mohou návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku obdivovat repliku lebky svatého Jana Nepomuckého a také repliku jeho lopatky a mozkové tkáně, která byla stovky let považována za světcův jazyk. Repliky vyrobil technikou 3D tisku student doktorského studijního programu Fakulty elektrotechnické ZČU Karel Slobodník na podnět doktorandky Fakulty filozofické Kateřiny Dobrovolné, která je ředitelkou muzea v Nepomuku. Nápad zaujal faráře v Čeladné v Moravskoslezském kraji. Díky vstřícnosti doktorandů ZČU se replikami bude moct od března pyšnit také tamní kostel sv. Jana Nepomuckého. Na základě dosavadních poznatků chtějí odborníci rekonstruovat celkovou podobu sv. Jana Nepomuckého.

  05.02.18
  Číst dále >
 • RICE má nejmodernější konfokální mikroskop v Evropě

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické dnes převzali od zástupců společnosti Olympus nový typ konfokálního laserového mikroskopu. Přístroj, který zkoumaný objekt zobrazuje ve 3D a dokáže ho zvětšit více než 17 000krát, má pracoviště Západočeské univerzity jako zatím jediné v Evropě.

  01.02.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické

  Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni pořádá den otevřených dveří v úterý 30. ledna od 10 do 16 hodin. Během něj nabídne nejen informace o studiu, ale i pohled do zákulisí fakulty – laboratoří a Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE).

  25.01.18
  Číst dále >
 • Rektor poděkoval reprezentantům ZČU

  Od 16. do 19. listopadu 2017 se v Barceloně konalo 3. meziuniverzitní mistrovství světa (3rd World InterUniversities Championships). Poprvé se ho zúčastnilo také družstvo sportovců Západočeské univerzity. Ze sportovního klání 2500 sportovců ze 70 univerzit z celého světa přivezli zlaté medaile plzeňští fotbalisté, stříbro vybojoval Jiří Louda v badmintonu mužů a také ostatní sportovci třiadvacetičlenné výpravy postoupili ze základních kol a zúčastnili se vyřazovacích soubojů. Úspěšným reprezentantům dnes poblahopřál a předal děkovné listy rektor ZČU Miroslav Holeček.

  23.01.18
  Číst dále >
 • ZČU má nového prorektora pro transfer znalostí a technologií

  Od ledna 2018 působí nově na Západočeské univerzitě v Plzni prorektor pro transfer znalostí a technologií. Tento post zastává Jan Musil, bývalý vědecko-výzkumný pracovník Akademie věd, manažer a například také bývalý generální ředitel společnosti Škoda Power. Fakultám a součástem by měl pomoci zkvalitnit propojení na externí subjekty z oblasti průmyslu a na instituce působící v zájmových oblastech univerzity.

  19.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě aplikovaných věd

  Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni otevře zájemcům o studium i široké veřejnosti dveře dokořán ve středu 24. ledna. V době od 8.30 do 14 hodin zde budou probíhat interaktivní prohlídky výukových a laboratorních prostor. V kongresovém sále US 217 se uchazeči v 9 a v 11 hodin dozvědí bližší informace o přijímacím řízení, možnostech studia a uplatnění absolventů.

  18.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě právnické

  Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni uspořádá den otevřených dveří ve středu 24. ledna 2018. Zájemci se mohou vydat v době od 10 do 13 hodin do budovy fakulty v sadech Pětatřicátníků 14. V posluchárně PC 408 pro ně budou připraveny informace o studiu a několik odborných přednášek.

  18.01.18
  Číst dále >
 • Dny otevřených dveří na Fakultě ekonomické

  Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni přivítá zájemce o studium v úterý 23. ledna v univerzitním kampusu ZČU v Plzni na Borech, Univerzitní 22, a v pátek 26. ledna v budově fakulty v Chebu, Hradební 22.

  18.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě pedagogické

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni otevře dveře dokořán v pátek 19. ledna. Uchazeče přivítá ve svých budovách v ulicích Veleslavínova, Klatovská a také na Chodském náměstí v době od 8 do 16 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout prostory pro výuku, sledovat ukázky práce kateder či zábavné experimenty v laboratořích.

  15.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě filozofické

  Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni letos připravila den otevřených dveří na středu 10. ledna. Setkání se zájemci o studium proběhne od 15 hodin v místnosti č. 319 v budově fakulty v Sedláčkově ulici č. 15. Program doplní ukázky práce kateder, prohlídka budovy a představení vědecko-výzkumné činnosti fakulty.

  04.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě strojní

  Den otevřených dveří Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni se uskuteční ve čtvrtek 11. ledna 2018 od 8:30 hodin v budově fakulty v univerzitním areálu na Borech. I letos bude spojen s Automotive Day, na němž se představí zejména firmy zabývající se vývojem a výrobou dílů pro automobilový průmysl. Poprvé se dne otevřených dveří zúčastní i automobilka Škoda Auto. Návštěvníci mohou vyhrát tablet.

  04.01.18
  Číst dále >

Patička