Přejít k obsahu


CVD depozice aplikovaná na řezných nástrojích

Citace:
KŘÍŽ, A., PAKULA, D., MATĚJKA, J. CVD depozice aplikovaná na řezných nástrojích . In Vrstvy a povlaky 2005. Trenčín: DIGITAL GRAPHICS, 2005. s. 116-121. ISBN: 80-969310-1-6
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: cze
Anglický název: CVD Deposition Applied to Cutting Tools
Rok vydání: 2005
Místo konání: Trenčín
Název zdroje: DIGITAL GRAPHICS
Autoři: Antonín Kříž , Daniel Pakula , Jan Matějka
Abstrakt CZ: Tento článek má za cíl vnést do našeho podvědomí skutečnost, že CVD depozice není na okraji zájmu, ať již z hlediska vývoje, tak i z hlediska aplikací. O PVD depozicích a jejich trendech je v České republice citované literatuře mnoho informací, z tohoto hlediska by se data uvedená v obr.1 mohla zdát nepravdivá. Je si třeba připomenout, že hromadná depozice břitových destiček ze slinutého karbidu, ale i řezné keramiky se téměř výhradně provádí CVD depozicí. O tom, že CVD depozice prodělává stálý vývoj a to nejen z hlediska technologie, ale i z hlediska typu tenkých vrstev svědčí následující přehled technologických možností.
Abstrakt EN: The paper contains a summary of the current state of CVD deposition of thin films. CVD deposition may be used for preparation of rather complex systems. Presented results and their correlations suggest that the CVD deposition, while not being common in the territory of former Czechoslovakia, remains an up-to-date method in the world. This technology and related testing techniques would certainly deserve more attention by our foremost institutions engaged in laboratory and practical evaluation of thin film-substrate systems.
Klíčová slova

Zpět

Patička