Přejít k obsahu


Viscoelasticity and growth theory

Citace:
ROSENBERG, J., HYNČÍK, L. Viscoelasticity and growth theory. In Engineering mechanics 2006. Prague: Institute of Theoretical and Applied Mechanics, Academy of Sciences of the Czech Republic, 2006. s. 1-8. ISBN: 80-86246-27-2
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Viscoelasticity and growth theory
Rok vydání: 2006
Místo konání: Prague
Název zdroje: Institute of Theoretical and Applied Mechanics, Academy of Sciences of the Czech Republic
Autoři: Josef Rosenberg , Luděk Hynčík
Abstrakt CZ: V příspěvku je zkoumána možnost využití matematického modelu růstu a remodelace pro popis viskoelastického chování kontinua a pro simulaci svalové kontrakce. Tento model je založen podstatně více fyzikálně než jiné, čistě fenomenologické modely. Model obsahuje celou řadu materiálových parametrů a funkcí díky nimž je možné zajistit souhlas s experimentálními výsledky.
Abstrakt EN: The paper shows how to explore the mathematical model of growth and remodeling for description of both visco-elastic behaviour of continua and simulation of muscle contraction. The mentioned algorithm accommodates a lot of material parameters and functions (deformation energy, remodelling force) that are necessary to choose in order to the results to be in correspondence to the experimental data. However, this model is able to be considered more physically based that other, purely phenomenological models. The goal of the paper is not to find real parameters but to show the possibilities and qualitative match with known results.
Klíčová slova

Zpět

Patička