Přejít k obsahu


Vliv tenké vrstvy na proces vrtání

Citace:
ZETEK, M., SKLENIČKA, J., KŘÍŽ, A. Vliv tenké vrstvy na proces vrtání. In Vrstvy a povlaky 2009. Trenčín: Digital Graphic, 2009. s. 131-134. ISBN: 978-80-969310-9-5
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Influence of the coating to the drilling process
Rok vydání: 2009
Místo konání: Trenčín
Název zdroje: Digital Graphic
Autoři: Ing. Miroslav Zetek , Ing. Josef Sklenička , Doc. Dr. Ing. Antonín Kříž
Abstrakt CZ: Tenké vrstvy aplikované na funkční části řezných nástrojů mají významný vliv na celkové vlastnosti a chování nástroje v průběhu řezu. Při soustružení a frézování se požaduje od vrstev především odolnost proti opotřebení a teplotní stabilita. Nejsložitější technologickou operací je vrtání, kde použitá vrstva musí zajistit také tyto požadavky a navíc i velmi vysokou jakost povrchu v drážkách nástroje z hlediska dobrého odvodu třísek z místa řezu a požaduje se co nejnižší koeficient tření. Díky tomu lze docílit při optimální volbě vrstvy a dalších povrchových úprav zvýšení řezivosti nástroje o desítky procent. Musí však být v souladu všechny parametry soustavy substrát ? makro a mikro geometrie nástroje ? vrstva.
Abstrakt EN: At present, the thin coating has a valuable asset in the engineering, medicine, aerospace ect. such as increasing durability, reliability and safety. If we focused on the cutting tool and machined processes, the thin coatings which is deposited on the functional faces of the cutting tool causes an increasing of the tool life more then 1000%. So the contribution deal with thing coatings and their influences to the cutting process when drilling.
Klíčová slova

Zpět

Patička