Přejít k obsahu


Příprava ZnO vrstev pro transparentní elektrody a piezoelektrický mikrogenerátor

Citace:
NOVÁK, P., PRUŠÁKOVÁ, L., KULHA, P., ŠUTTA, P. Příprava ZnO vrstev pro transparentní elektrody a piezoelektrický mikrogenerátor. In Modelování a měření v energetice - Moderní technologie pro přeměnu energie. Plzeň: Vědeckotechnická společnost Škoda, 2012. s. 53-54. ISBN: neuvedeno
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: cze
Anglický název: The ZnO films for fabrication of tranpsarent electrodes and piezoelectric microgenerator
Rok vydání: 2012
Místo konání: Plzeň
Název zdroje: Vědeckotechnická společnost Škoda
Autoři: Ing. Petr Novák , Ing. Lucie Prušáková , Ing. Pavel Kulha Ph.D. , Doc. RNDr. Pavol Šutta Ph.D.
Abstrakt CZ: Oxid zinečnatý (ZnO), polovodič s přímým přechodem a šířkou zakázaného pásu 3,4eV, je materiál používaný v široké škále elektronických a optoelektronických aplikacích, které zahrnují zdroje UV záření, transparentní elektroniku nebo piezoelektrické zařízení. Náš výzkum je zaměřen na přípravu dopovaných a nedopovaných ZnO vrstev pro transparentní elektrody resp. aktivní vrstvy pro mikrogenerátor napětí.
Abstrakt EN: Zinc oxide (ZnO) a direct-gap semiconductor with a wide band gap of 3.4 eV, is considered a promising material for a variety of electronic and optoelectronic applications, including blue and UV solid-state lighting device, transparent electronics, piezoelectric devices and transparent conducting oxide (TCO). Our investigation is focused on the optimization of ZnO films for a wide variety of thin film structures, such as transparent electrodes in solar cells and active layer in the piezoelectric microgenerator.
Klíčová slova

Zpět

Patička