Přejít k obsahu


Výskyt epibiontních ostnokožců v buchavském souvrství (kambrium, drum) u Biskoupek na Radnicku (Barrandien)

Citace:
NOLČOVÁ, L., MERGL, M. Výskyt epibiontních ostnokožců v buchavském souvrství (kambrium, drum) u Biskoupek na Radnicku (Barrandien). Zprávy o geologických výzkumech, 2016, roč. 49, č. jaro, s. 43-46. ISSN: 0514-8057
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Occurrence of epibiont echinoderms in the Buchava Formation (Cambrian, Drumian) at Biskoupky near Radnice (Barrandian area, CZech Republic)
Rok vydání: 2016
Autoři: Mgr. Lucie Nolčová , Doc. RNDr. Michal Mergl CSc. ,
Abstrakt CZ: Z konkrecí z buchavského souvrství (kambrium, Střední Čechy) byl zjištěn výskyt terčíků milimetrové velikosti, přisedlých na schránkách ramenonožců a hyolitů. Reprezentují nejstarší známý výskyt epibiontů v Čechách. Terčíky mají zřetelnou pětipaprsčitou symetrii a jsou považovány za mladé nebo trpasličí edrioasteroidy, s morfologií podobnou rodu Protorophus, který je znám z vrstev srovnatelného stáří ve Španělsku. S velkou pravděpodobností nejde o příchytné terčíky větších ostnokožců.
Abstrakt EN: Small epibionts were observed on surface of brachiopod and hyolith shells in the Buchava Formation (Cambrina, Drumian) near Biskoupky in Central Bohemia. These disc-shaped fossils likely represents a small edrioasteroid similar to Protorophus.
Klíčová slova

Zpět

Patička