Přejít k obsahu

Přijďte si poslechnout růži mezi trny

Festival absolventů se kvapem blíží a ujít si ho rozhodně nenechá ani absolventka Západočeské univerzity v Plzni, bývalá česká fotbalistka, fotbalová rozhodčí a současná šéfka českých rozhodčí Dagmar Damková.

 

Dagmar Damková absolvovala magisterské studium na Fakultě pedagogické ZČU, obor anglický jazyk. Fotbal hrála aktivně od 14 let, ale až na vysoké škole, v 21 letech, si uvědomila, že by ji bavilo pískat na chlapy – a tak se stala fotbalovou rozhodčí. O tom, že to bylo správné rozhodnutí, svědčí i skutečnost, že se v říjnu 2003 stala první českou ženou, která kdy pískala nejvyšší českou fotbalovou soutěž mužů. 

Pak už to šlo stejně rychle jako „ťukec“ v Barceloně na Nou Campu  – coby rozhodčí se zúčastnila Letních olympijských her 2004 v Athénách, v srpnu 2007 se její píšťalka „rozkřikla“ na Mistrovství světa ve fotbale žen v Číně a i o rok později na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu, kde 21. srpna 2008 dokonce rozhodovala finále ženského fotbalového turnaje.

Dnes už ale zápasy neřídí a píšťalku pověsila na hřebík. V roce 2011 se totiž jako první žena v historii (!) stala členkou komise rozhodčích Unie evropských fotbalových asociací, a proto už nemůže dál jako rozhodčí působit. Od 5. září 2011 je také předsedkyní ústřední komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky.

Dagmar Damková za svou kariéru odřídila 101 mezinárodních utkání a 45 duelů v české první lize. Ani tato velmi úspěšná absolventka nemůže chybět na Festivalu absolventů ZČU. „Myšlenka festivalu se mi moc líbí. Kromě toho, že se sejdou lidé, kteří spolu studovali, fakulty zjistí, čeho jejich absolventi dosáhli,“ chválí Damková myšlenku Festivalu absolventů.

Přijďte si v pátek 16. listopadu poslechnout na Fakultu elektrotechnickou besedu se ženou, kterou Jarek Nohavica opěvoval jako „růži mezi trny“. Pokud vás zajímá, co obnáší práce mezinárodního fotbalového rozhodčího, rozhodně byste na této akci neměli chybět.

Více informací najdete zde

 

Martin Sivák

 

12.11.12

Zpět na seznam aktualit

Patička